Materiał: Badanie wykonywane jest z materiału histopatologicznego - drobne zmiany skórne, materiał z endoskopii, wyskrobiny, wycinki z szyjki, itp.
Stosowany skrót badania: H-DROBN (pierwsze naczynie) H-DROBD (kolejne naczynie od tego samego pacjenta).
Sposób przygotowania materiału do transportu: materiał tkankowy bezpośrednio po pobraniu należy umieścić w pojemniku zawierającym około 10-cio krotnie większą objętość utrwalacza w proporcji do objętości tkanki (ilość minimalna). Wycinki muszą być całkowicie zatopione w utrwalaczu. Pojemniki stosowane do przechowywania wycinków muszą pozwalać na szczelne i pewne zamknięcie, uniemożliwiajace otwarcie się ich w czasie transportu. Należy pamiętać aby wielkość pojemnika zapewniała możliowść swobodnego umieszczenia pobranych tkanek w pojemniku zapewniając dostateczną objętość dla utrwalacza (sterylność nie jest wymagana).
Utrwalacz: do utrwalania należy sosować 10% roztwór formaliny w buforze fosforanowym o pH pomiędzy od 6,8 do 7,6 optymalnie 7,0-7,4:
Liczne firmy mikrotechniczne dostarczające odczynniki do celów diagnostycznych (Shandon, BioOptica, Thermo itp) oferują gotowy do użycia roztwór 10% formaliny do celów histopatologicznych lub koncentrat utrwalacza do rozcieńczenia. W przypadku stosowania koncentratu należy postępować dokładnie wg przepisu dostarczonego przez producenta.